Jaroška má novou partnerskou školu. S Kaunasem nás nově pojí i Erasmus+

Napsal uživatel horakova dne 16.08.2023 - 17:22

Kvůli ruské invazi na Ukrajinu jsme ukončili naše letité partnerství s lyceem v Sosnovém Boru. Ani do Lvova, kde má naše škola spřátelené jazykové gymnázium, teď kvůli válce jezdit nemůžeme. Protože jsme ale nechtěli, aby se současná situace podepsala na výuce ruštiny, začali jsme ihned hledat další evropské země, kde se dá rusky domluvit. Volba padla na Litvu, region města Kaunas. Pojí nás s ním hned dvojité přátelství – jednak je celý region partnerskou oblastí Jihomoravského kraje. Za druhé je také samotný Kaunas partnerem města Brna. Vloni na konci června jsme proto poprvé vyrazili právě do tohoto litevského města.

Letos jsme do Kaunasu vycestovali znovu, naše exkurze trvala od 26. června do 4. července. V Mezinárodním kaunaském gymnáziu jsme opět uspořádali projektový den, tentokrát zaměřený na srovnávání systémů třídění odpadu v obou zemích. Žák tamního gymnázia Stěfan Misočenko si pro projektový den připravil i speciální krátkometrážní film. Zhlédnout ho můžete níže.

 


Mezinárodní kaunaské gymnázium se letos oficiálně stalo naší další partnerskou školou. Podepsali jsme důležitou smlouvu o spolupráci. A naše partnerství rozhodně nezůstane jen „na papíře“. Už v říjnu letošního roku vyrazí dvojice studentek třídy 4.C na měsíční stáž Erasmus+ právě do Kaunasu. Budou navštěvovat vyučovací hodiny třídy, která má program téměř kompletně v ruštině. Tato stáž by jim měla pomoci nejen u maturity na jaře.

Chceš jezdit na exkurze s námi? Přihlas se do ruštiny! Zvolit si ji můžeš do sekundy na Příční, do 1. ročníku na vyšším gymnáziu, případně jako volitelný předmět od 2. i 3. ročníku. Na naše exkurze čerpáme dotace Jihomoravského kraje, díky čemuž můžou studenti poznávat svět téměř zadarmo.

Mgr. Michal Horák
učitel ruštiny

Projekt „Jaroška: Třídění a recyklace odpadu v Litvě ve srovnání s Českou republikou“ financoval Jihomoravský kraj z dotačního titulu „Do světa! 2023“ částkou 230 tisíc Kč. Dotace naší skupině 25 studentů a tří učitelů uhradila mimo jiné veškerou dopravu, ubytování a mnohé vstupy v Litvě.