Výměna s Darmstadtem pokračuje

Když se loni výměna pro malý zájem německých studentů neuskutečnila, obávali jsme se, že by se situace mohla opakovat i v letošním roce. S radostí jsme si proto na jaře přečetli zprávu, že se na české výměnné partnery v Darmstadtu těší šestnáct studentů Edith-Stein-Schule.

První část výměny proběhla v květnu a tentokrát byla zaměřena na sport, což je téma letošního projektu, který finančně podpořil Česko-německý fond budoucnosti. Vedoucí německé strany pan Frank Hansmann s ohledem na náplň projektu nachystal velkolepý program. Sáhli jsme si na trávník frankfurtského fotbalového stadionu Commerzbank-Arena, kde pod zatahovací střechou hraje fotbalový klub Bundesligy Eintracht Frankfurt. Zde se v roce 2005 hrálo finále Poháru FIFA mezi Brazílií a Argentinou a v roce 2006 stadion hostil zápasy mistrovství světa. Prohlédli jsme si i luxusní lóže nebo šatny a relaxační prostory hráčů FC Eintracht. Nadchla nás i druhá exkurze. Cílem byl Hockenheimring – okruh, kde se jezdí dokonce závody Formule 1. A měli jsme štěstí, protože zrovna probíhal trénink a kolem nás svištěla závodní auta majitelů, kteří si okruh můžou pronajmout. Zajímavý byl i pohled z druhé strany, když jsme se dostali do řídícího centra se spoustou obrazovek a náš průvodce nám vysvětlil bezpečnostní opatření a propojení všech složek, které asistují v případě poruchy auta nebo nehody.

Naši němečtí přátelé svými exkurzemi do míst, kde se píší sportovní dějiny, nasadili vysokou laťku. Už nyní proto přemýšlíme, kam je pozveme my, až 16. září dorazí do Brna.

Martina Literáková
Sylva Zvolská