Jak vznikala Kralická bible?

Napsal uživatel Anonym (neověřeno) dne 28.06.2019 - 16:30

Dne 7. června 2019 se obě kvarty ze školy Gymnázium Brno, třída Kapitána Jaroše vydaly na prohlídku krásné obce Kralice nad Oslavou, kde byla vydána Bible kralická.

Sraz na vlak jsme měli ve čtvrt na devět na odlehlém šestém nástupišti hlavního nádraží Brno. Několik z nás, kteří dorazili dřív, si rychle označili jízdenky a nastoupili do vlaku přednostně. Zde jsme měli hodně času, a tak jsme se bavili pozorováním okolí, například pana profesora Stupky, který stál před vlakem a dychtivě si vychutnával nejprve zmrzlinu a později obložený chlebíček. Když jsme konečně vyrazili, cesta nám rychle ubíhala a už za chvilku jsme vystupovali na nádraží v Kralicích.

Po krátkém pochodu obcí jsme se dostavili k Památníku Bible kralické. Naše třída jako první zavítala do muzea, kde jsme měli krátkou komentovanou prohlídku vystavených cenností (starých knih, tolarů i nádobí) i s ukázkou techniky tisku v 16.století. Poté jsme se uchýlili do kostela na druhé straně ulice a zde jsme se dozvěděli například o tom, jak číst nápisy ve staročeštině, které zdobily stěny kostela. Posledním místem, jež jsme navštívili, se stala bývalá tvrz, konkrétně jeden ze sklepů, v němž byl vystaven měděný obal rakve rytíře Jindřicha (jeho tělo zde ovšem nebylo).

Po této velice zajímavé prohlídce jsme se s Kralicemi rozloučili a dali se na cestu do Brna, zase o něco chytřejší.

Natálie Kochová, 4.bg