Exkurze za miliony

Napsal uživatel marba dne 05.07.2023 - 11:36

Čvacht, šplouch. „Ne, nešplouchá ti na maják,“ odpovídám Oliverovi, když za zvuků fontány ve Vaňkovce čekáme na poslední opozdilce. Je 28. června 2023 a hodiny právě odbíjejí devátou ráno. Dnes nás čeká prohlídka privátní banky a diskuze s ředitelem brněnské pobočky Patrikem Chovancem. Vstáváme a jdeme, zabočíme vpravo a pak rovně k přechodu. Tady už čeká náš průvodce. Všichni se vřele představíme a po krátkém přivítání začíná první přednáška.Foto z banky

Budova J&T banky je laděna ve funkcionalistickém stylu. Celý návrh budovy je ze skicáku známého brněnského architekta Petra Hrůši, který se zasloužil i o nezapomenutelný interiér. Jakmile se přiblížíme ke vchodu, už nás všechny vítá nasládlá vůně kávy. Jedná se o jedinečný koncept spojení banky a kavárny. Máme poslední šanci vidět původní podobu J&T, příští týden již bude celá převlečená k nepoznání díky chystanému redesignu. Uprostřed kavárny se za barem tyčí špičaté mramorové hory od malířky Markéty Jelenové, a kdyby vás náhodou tato podívaná již omrzela, stačí jen zvednout hlavu a už jste v nebi mezi souhvězdími a padajícími hvězdami.Další zastávkou naší prohlídky je druhé patro, kde se zastavujeme v salónku pro privátní klienty. Zde nám pan ředitel vysvětluje princip fungování banky a nešetří ani záludnými otázkami do publika, které mu ovšem ihned s radostí odpovídá.Nakonec jsme se rozdělili do pětičlenných skupinek a šli jsme se podívat do místnosti pro vklad hotovosti, která přímo navazuje na bankovní trezor. Všechno zde vypadá jako z nějakého filmu o tajných agentech. Prostředí je tmavé a tajemné, až mi běhá mráz po zádech. Jen co jsem se pomalu vzpamatoval, už se otevírají další dveře do konferenční místnosti. Zde se konečně naše role otočily. Tentokrát jsme to my, kdo klade nejrůznější otázky. A že jich teda je. Po skončení debaty jsme byli všichni odměněni pozváním na kávu.

Přestože jsem si tuto exkurzi zvolil jen ze zvědavosti a většina mých spolužáků proto, že chtějí studovat ekonomii nebo architekturu, dozvěděl jsem se hodně zajímavých informací z oblasti umění i bankovnictví. Všeobecný přehled je důležitý a taky vím, kam si můžu zajít na dobrou kávu.

Martin Ledvina, 2.D