Společenské vědy na Jarošce

Napsal uživatel marba dne 02.12.2023 - 14:16

V rámci společenských věd jsme se tento školní rok zúčastnili již několika zajímavých akcí.

„Ticho v soudní síni!“ právě se nacházíme na Ústavním soudu v Brně. Je 9.11. a pan dr. Vojtěch Šimíček, místopředseda Ústavního soudu, nám vypráví o historii této budovy. Hned při vstupu jsme museli projít bezpečností kontrolou a odevzdat naše drahocenné nůžky, takže se cítíme v bezpečí a kružítka schovaná v našich batozích, nikoho příliš netrápí. Máme možnost nahlédnout do tajného zákoutí Ústavního soudu, které je pro běžného občana nepřístupné. Pan Šimíček nám vysvětluje, že tato místnost slouží k poradě před vynesením finálního verdiktu. Nakonec se přesouváme do salónu, kde nám pan Šimíček popravdě odpovídá na naše zvídavé otázky. Zde naše dobrodružství končí a všichni spokojeně odchází.

Další den, tedy páteční odpoledne jsme znovu v akci. Tentokrát máme namířeno do pobočky České národní banky v Brně. Na prohlídce se opět dozvídáme něco málo o historii budovy. „Například bankovky potříštěné krví či jinou tělní tekutinou by vám v bance za nové nevyměnili,“ vysvětluje nám zrovna paní průvodkyně. Pod UV lampou si můžeme zkusit najít ochranné prvky na pravých bankovkách a následně si pod nimi prohlédnout i ty falešné. Na závěr si pořídíme společnou fotku a rozejdeme se.

Poslední akcí je workshop v židovské obci, kde se seznamujeme s židovskou kulturou a s judaismem samotným. Na autentičnosti přidává fakt, že se z kuchyně line vůně jídla, které je připravované na oslavu svátku šabat. Součástí programu je i možnost prohlédnout si a osahat si reálné předměty z židovské domácnosti. Největší poctou je to, že se můžeme dotknout posvátného svitku Tóry, který již není používán k náboženským účelům. Naplněni novými informacemi opouštíme příjemné prostředí židovské obce a jdeme vstříc studenému venkovnímu počasí.

Ze všech akcí jsme plni zážitků, nových informací a zkušeností a těšíme se na další.