Výměnný pobyt Darmstadt – Brno 2014

Letošní Den vítězství neznamenal pro skupinu šestnácti studentů z Jarošky jen volno, ale i začátek týdne plného zábavy a poznávání. Již 24. ročník výměny byl odstartován velmi brzy ráno, díky čemuž jsme do Darmstadtu dorazili ještě před setměním a mohli se s rodinami večer patřičně přivítat, někteří snad i něco podniknout.
 
První den v Německu jsme byli uvítáni a seznámeni se školou, poznali jsme mimo jiné, jak probíhá německé vyučování, což pro některé občas bylo trochu zvláštní, protože mezi absolvovanými hodinami byl i teoretický tělocvik nebo politika. Proběhla také krátká úvodní přednáška o letošním zaměření výměny, kterým se stalo aktuální téma - Ochrana přírody v Německu a v Česku. Odpoledne prvního dne a následující sobota a neděle pak skvěle posloužily ke sblížení německých a českých partnerů. Víkendový program se všem očividně velmi povedl, někteří navštívili okolní historická města, jiní měli adrenalinovější aktivity převážně v blízkém Frankfurtu nad Mohanem.
 
Program dalších dní se točil hlavně kolem práce na projektu. Cíli našich výprav se staly destinace jako Grube Messel, přírodní památka UNESCO, Kühkopf, chraněná krajinná oblast nebo firma Zweckverband der Abfall- und Wertstoffeinsammlung, zabývající se výrobou i prodejem kompostu. Na všech místech nás čekalo mnoho pozoruhodných informací, někteří si zahráli i na paleontology, když v první jmenované oblasti našli malé fosilie na kouscích břidlice.
 
Všichni studenti jistě velmi ocenili celodenní výlet do pátého největšího města Německa, Frankfurtu. Dopoledne bylo celé věnováno neuvěřitelně zajímavé a poučné exkurzi na největším letišti ve státě. Po obědě přišla na řadu stručná přednáška o historii města, představení památek Paulskirche a Römer. Pak nastal rozchod, který mnozí využili k nakupování nebo návštěvě dalších zdejších pamětihodností.
 
První polovinu posledního dne výměny jsme strávili prací na projektu ve skupinách se svými německými partnery; prezentace čtyř skupin se po dokončení promítaly. Po úkolech ve škole pak nastal prostor pro různá „poslední přání“ českých studentů, než nastalo velké loučení po skvěle strávených sedmi dnech.
 
Dovolím si nakonec napsat, že nám všem výměnný pobyt mnoho přinesl a velmi se nám líbil. Velké poděkování patří paním profesorkám Sedlinské, Literákové a Zvolské, z německé strany i panu profesoru Hansmannovi, kteří společně připravili opravdu bohatý a zábavný program. Těšíme se na zářijové pokračování příběhu zde v Brně a doufáme, že bude díky našim již navázaným přátelstvím ještě lepší.
 
Tran Diem My