Darmstadtští studenti v Brně

Příjezd německé delegace 26. 9. do Brna byla pro nás veliká událost. Oficiální program připravili naši vyučující, ale my jsme cítili odpovědnost za volný čas našich německých kamarádů a nechtěli jsme je zklamat. Každý zjišťoval, co by chtěl jeho partner dělat nejradši, a podle toho přizpůsoboval následný program. Chtěli jsme ukázat naši kulturu a zemi v co největším rozměru, což lze za týden pojmout velice těžce. Myslím, že jsme se toho však zhostili dobře – posuďte sami, co všechno jsme pro ně připravili.

 

 

První akci pro německou delegaci jsme zorganizovali ještě v den příjezdu. Po zabydlení a seznámení se s novou rodinou jsme se všichni sešli na seznamovací party, která byla pořádaná jarošáckými studenty. Na této akci se prolomily pomyslné ledy a němečtí studenti se uvolněně bavili s českými. Probíhala na Špilberku a trvala do pozdních večerních hodin, takže jsme si druhý den trochu přispali.

V sobotu, chvíli před polednem, jsme společně vyrazili na hrad Veveří. Cestu zpět jsme si zkrášlili plavbou lodí, která se jak německým, tak i českým studentům velmi líbila, jelikož jsme měli štěstí - vyšlo nám počasí. Po několikahodinovém odpočinku jsme se všichni sešli u řeky Svratky, u stěny, která je legálně uvolněná pro umělecké vyžití sprejerů. Tam jsme společně vytvořili nápis, jenž sdružoval jak německou, tak i českou školu a při jehož tvorbě se zapojil takřka každý. Večer jsme pak strávili v restauraci hraním kulečníku.

V neděli jsme se časně ráno vydali do Lednice, konkrétně do Lednicko-Valtického areálu. Jiní si jako aktivitu zvolili výlet do Vídně a ostatní to pojali více individuálně a udělali si program sami nebo s rodinou.

Pondělí byl první den, kdy měli všichni předem stanovený program pořádaný naší školou. Po společné prohlídce města jsme v centru zůstali a naši němečtí partneři vstřebávali kulturní rozdíly, kterých je relativně hodně, ačkoliv spolu naše státy sousedí. Po společné večeři jsme zbytek dne strávili v čajovně. V úterý jsme v rámci projektu o ochraně přírody navštívili Punkevní jeskyně a večer jsme se vydali na laser game. Ve středu jsme přijeli z Prahy vcelku pozdě večer, přičemž většina osazenstva již byla unavená, takže jsme tento den nic nepodnikali. Čtvrtek byl opět ve znamení projektu, tentokrát jsme se v Moravském krasu prošli údolím Říčky a prošmejdili jsme jeskyni Netopýrku. Odpoledne jsme nakupovali suvenýry. V pátek jsme úspěšně odprezentovali projektové úkoly a pobyt německé delegace jsme zakončili společným grilováním.

S ohlédnutím zpět na celý týden hodnotíme výměnu velmi kladně. Německá skupina byla hodně spokojená. Poslední večer jsme slyšeli veliké pochvaly od mnoha studentů, což nám všem udělalo radost. Navzdory únavnosti a náročnosti prožitého týdne jsme zažili mnoho nového a procvičili si mluvení v cizím jazyce. Největší přínos však vidím ve skutečnosti, že pro mnoho studentů bylo přijetí pomyslného „nového člena“ do rodiny velmi těžké a všechny nás to naučilo jisté toleranci. Uvědomili jsme si, že v jiných rodinách a zemích jsou rozdílné zvyky a tradice. Tímto způsobem nás výměna velmi posunula, naučila nás pochopení a vytvořila nová přátelství a spojení, která jsou v tomto vrtkavém a problematickém světě velmi důležitá.

Šimon Andresek a Martin Ambroz, 3.B

Foto: Martin Ptáček, 4.A, a Michal Reška, 3.A