Kroměříž 2025 aneb Za památkami UNESCO

V rámci dnů předmětových komisí jsme se vydali na exkurzi do Kroměříže. Naším cílem byly výjimečné památky UNESCO a rovněž poznání rodného města naší profesorky dějepisu, která nám tento výlet nabídla.

Vyrazili jsme kolem deváté hodiny autobusem z Brna. Měli jsme objednanou prohlídku na zdejším zámku, ale schválně jsme přijeli dříve, abychom mohli navštívit Podzámeckou zahradu. Ta byla založena v roce 1509, během let se ale měnil její vzhled i využití. V současnosti se zde nacházejí vzácné druhy stromů a v zahradě jde vidět vliv různých stylů – jako příklad slouží Čínský pavilon, který je nyní krásně zrekonstruován. V parku sídlí zoo koutek a po celé zahradě se volně pohybují pávi. 

Z parku jsme se přesunuli na již zmíněnou prohlídku kroměřížského zámku. Jedná se o arcibiskupský zámek, který je zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO a je úzce spjat s olomouckým arcibiskupstvím. Právě olomoučtí arcibiskupové nechali zámek vybudovat a ten se tak stal jejich důležitým sídlem. Zámek byl ve 13. století přestaven z gotického hradu na renesanční zámek. V době třicetileté války byl ale Švédy bohužel z velké části zničen a následně biskupem Karlem z Lichtensteinu-Castelcorna přestavěn do barokního stylu. V roce 1752 ovšem došlo k ničivému požáru, jež zpustošil celé druhé patro, které bylo později opraveno ve stylu pozdního baroka a rokoka.

Dozvěděli jsme se nejdůležitější informace z historie zámku a měli jsme možnost vidět obrazárnu, která obsahuje mnoho významných děl. Mezi nejznámější patří Tizianovo plátno Apollo a Marsyas. Součástí prohlídky byla také malá část sbírky mincí, které se v Kroměříži dříve vyráběly a nyní mají nevyčíslitelnou hodnotu. Poté jsme si prohlédli překrásný rokokový Sněmovní sál, kde v letech 1848 až 1849 zasedal Ústavodárný říšský sněm, Manský sál a proslulou zámeckou knihovnu s glóby.

Po prohlídce a pauze na oběd jsme se procházkou přes historické centrum dostali až do Květné zahrady, která patří mezi nejvýznamnější zahradní díla ve světovém měřítku a je také zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Součástí zahrady je rotunda s krásným interiérem a Foucaultovým kyvadlem, který dokazuje zemskou rotaci, ale neměli jsme štěstí ho vidět v praxi. Strávili jsme volný čas procházkou zahradami a pomalu zamířili zpět na Milíčovo náměstí, odkud nám jel autobus domů do Brna.

Rozálie Pařenicová (3.B)


Uveřejněno

v

od